< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1679 (MDCLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1679 година од новата ера, 679. од вториот милениум, 79. од XVII век и последна од 1670-тите.

1679 во разни календари
Грегоријански календар1679
MDCLXXIX
Ab urbe condita2432
Ерменски календар1128
ԹՎ ՌՃԻԸ
Асирски календар6429
Балиски календар1600–1601
Бенгалски календар1086
Берберски календар2629
Будистички календар2223
Бурмански календар1041
Византиски календар7187–7188
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4375 или 4315
    — до —
己未年 (зем. коза)
4376 или 4316
Коптски календар1395–1396
Етиопски календар1671–1672
Еврејски календар5439–5440
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1735–1736
 - Сачка ера1600–1601
 - Кали-југа4779–4780
Холоценски календар11679
Игбоански календар679–680
Ирански календар1057–1058
Исламски календар1089–1090
Јапонски календарЕнпо 7
(延宝7年)
Јавански календар1601–1602
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4012
Мингуо-календар233 пред Р. Кина
民前233年
Нанакшахи211
Тајландски сончев календар2221–2222
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1805 или 1424 или 652
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1806 или 1425 или 653

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7187 и 7188 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6429 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5439 и 5440 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2432.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1679 година се протега во 4315 и 4316, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4375 и 4376 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2222. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1089 и 1090 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди