< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1658 (MDCLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1658 година од новата ера, 658. од вториот милениум, 58. од XVII век и деветта од 1650-тите.

1658 во разни календари
Грегоријански календар1658
MDCLVIII
Ab urbe condita2411
Ерменски календар1107
ԹՎ ՌՃԷ
Асирски календар6408
Балиски календар1579–1580
Бенгалски календар1065
Берберски календар2608
Будистички календар2202
Бурмански календар1020
Византиски календар7166–7167
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4354 или 4294
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4355 или 4295
Коптски календар1374–1375
Етиопски календар1650–1651
Еврејски календар5418–5419
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1714–1715
 - Сачка ера1579–1580
 - Кали-југа4758–4759
Холоценски календар11658
Игбоански календар658–659
Ирански календар1036–1037
Исламски календар1068–1069
Јапонски календарМејреки 4 / Манџи 1
(万治元年)
Јавански календар1580–1581
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3991
Мингуо-календар254 пред Р. Кина
民前254年
Нанакшахи190
Тајландски сончев календар2200–2201
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1784 или 1403 или 631
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1785 или 1404 или 632

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7166 и 7167 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6408 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5418 и 5419 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2411.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1658 година се протега во 4294 и 4295, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4354 и 4355 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2201. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1068 и 1069 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди