< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1603 (MDCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1603 година од новата ера, 603. од вториот милениум, 3. од XVII век и четвртта од 1600-тите.

1603 во разни календари
Грегоријански календар1603
MDCIII
Ab urbe condita2356
Ерменски календар1052
ԹՎ ՌԾԲ
Асирски календар6353
Балиски календар1524–1525
Бенгалски календар1010
Берберски календар2553
Будистички календар2147
Бурмански календар965
Византиски календар7111–7112
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4299 или 4239
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4300 или 4240
Коптски календар1319–1320
Етиопски календар1595–1596
Еврејски календар5363–5364
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1659–1660
 - Сачка ера1524–1525
 - Кали-југа4703–4704
Холоценски календар11603
Игбоански календар603–604
Ирански календар981–982
Исламски календар1011–1012
Јапонски календарКејчо 8
(慶長8年)
Јавански календар1523–1524
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3936
Мингуо-календар309 пред Р. Кина
民前309年
Нанакшахи135
Тајландски сончев календар2145–2146
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1729 или 1348 или 576
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1730 или 1349 или 577

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7111 и 7112 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6353 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5363 и 5364 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2356.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1603 година се протега во 4239 и 4240, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4299 и 4300 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2146. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1011 и 1012 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди