< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1648 (MDCXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1648 година од новата ера, 648. од вториот милениум, 48. од XVII век и деветта од 1640-тите.

1648 во разни календари
Грегоријански календар1648
MDCXLVIII
Ab urbe condita2401
Ерменски календар1097
ԹՎ ՌՂԷ
Асирски календар6398
Балиски календар1569–1570
Бенгалски календар1055
Берберски календар2598
Будистички календар2192
Бурмански календар1010
Византиски календар7156–7157
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4344 или 4284
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4345 или 4285
Коптски календар1364–1365
Етиопски календар1640–1641
Еврејски календар5408–5409
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1704–1705
 - Сачка ера1569–1570
 - Кали-југа4748–4749
Холоценски календар11648
Игбоански календар648–649
Ирански календар1026–1027
Исламски календар1057–1058
Јапонски календарШохо 5 / Кејан 1
(慶安元年)
Јавански календар1569–1570
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3981
Мингуо-календар264 пред Р. Кина
民前264年
Нанакшахи180
Тајландски сончев календар2190–2191
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1774 или 1393 или 621
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1775 или 1394 или 622

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7156 и 7157 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6398 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5408 и 5409 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2401.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1648 година се протега во 4284 и 4285, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4344 и 4345 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2191. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1057 и 1058 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди