< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1630 (MDCXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1630 година од новата ера, 630. од вториот милениум, 30. од XVII век и прва од 1630-тите.

1630 во разни календари
Грегоријански календар1630
MDCXXX
Ab urbe condita2383
Ерменски календар1079
ԹՎ ՌՀԹ
Асирски календар6380
Балиски календар1551–1552
Бенгалски календар1037
Берберски календар2580
Будистички календар2174
Бурмански календар992
Византиски календар7138–7139
Кинески календар己巳(зем. змија)
4326 или 4266
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4327 или 4267
Коптски календар1346–1347
Етиопски календар1622–1623
Еврејски календар5390–5391
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1686–1687
 - Сачка ера1551–1552
 - Кали-југа4730–4731
Холоценски календар11630
Игбоански календар630–631
Ирански календар1008–1009
Исламски календар1039–1040
Јапонски календарКанеј 7
(寛永7年)
Јавански календар1551–1552
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3963
Мингуо-календар282 пред Р. Кина
民前282年
Нанакшахи162
Тајландски сончев календар2172–2173
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1756 или 1375 или 603
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1757 или 1376 или 604

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7138 и 7139 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6380 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5390 и 5391 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2383.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1630 година се протега во 4266 и 4267, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4326 и 4327 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2173. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1039 и 1040 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди