< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1624 (MDCXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1624 година од новата ера, 624. од вториот милениум, 24. од XVII век и петта од 1620-тите.

1624 во разни календари
Грегоријански календар1624
MDCXXIV
Ab urbe condita2377
Ерменски календар1073
ԹՎ ՌՀԳ
Асирски календар6374
Балиски календар1545–1546
Бенгалски календар1031
Берберски календар2574
Будистички календар2168
Бурмански календар986
Византиски календар7132–7133
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4320 или 4260
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4321 или 4261
Коптски календар1340–1341
Етиопски календар1616–1617
Еврејски календар5384–5385
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1680–1681
 - Сачка ера1545–1546
 - Кали-југа4724–4725
Холоценски календар11624
Игбоански календар624–625
Ирански календар1002–1003
Исламски календар1033–1034
Јапонски календарГена 10 / Канеј 1
(寛永元年)
Јавански календар1545–1546
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3957
Мингуо-календар288 пред Р. Кина
民前288年
Нанакшахи156
Тајландски сончев календар2166–2167
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1750 или 1369 или 597
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1751 или 1370 или 598

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7132 и 7133 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6374 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5384 и 5385 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2377.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1624 година се протега во 4260 и 4261, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4320 и 4321 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2167. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1033 и 1034 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди