< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1609 (MDCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1609 година од новата ера, 609. од вториот милениум, 9. од XVII век и последна од 1600-тите.

1609 во разни календари
Грегоријански календар1609
MDCIX
Ab urbe condita2362
Ерменски календар1058
ԹՎ ՌԾԸ
Асирски календар6359
Балиски календар1530–1531
Бенгалски календар1016
Берберски календар2559
Будистички календар2153
Бурмански календар971
Византиски календар7117–7118
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4305 или 4245
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4306 или 4246
Коптски календар1325–1326
Етиопски календар1601–1602
Еврејски календар5369–5370
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1665–1666
 - Сачка ера1530–1531
 - Кали-југа4709–4710
Холоценски календар11609
Игбоански календар609–610
Ирански календар987–988
Исламски календар1017–1018
Јапонски календарКејчо 14
(慶長14年)
Јавански календар1529–1530
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3942
Мингуо-календар303 пред Р. Кина
民前303年
Нанакшахи141
Тајландски сончев календар2151–2152
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1735 или 1354 или 582
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1736 или 1355 или 583

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7117 и 7118 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6359 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5369 и 5370 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2362.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1609 година се протега во 4245 и 4246, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4305 и 4306 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2152. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1017 и 1018 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди