< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1685 (MDCLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1685 година од новата ера, 685. од вториот милениум, 85. од XVII век и шеста од 1680-тите.

1685 во разни календари
Грегоријански календар1685
MDCLXXXV
Ab urbe condita2438
Ерменски календар1134
ԹՎ ՌՃԼԴ
Асирски календар6435
Балиски календар1606–1607
Бенгалски календар1092
Берберски календар2635
Будистички календар2229
Бурмански календар1047
Византиски календар7193–7194
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4381 или 4321
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4382 или 4322
Коптски календар1401–1402
Етиопски календар1677–1678
Еврејски календар5445–5446
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1741–1742
 - Сачка ера1606–1607
 - Кали-југа4785–4786
Холоценски календар11685
Игбоански календар685–686
Ирански календар1063–1064
Исламски календар1096–1097
Јапонски календарЏокјо 2
(貞享2年)
Јавански календар1607–1609
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4018
Мингуо-календар227 пред Р. Кина
民前227年
Нанакшахи217
Тајландски сончев календар2227–2228
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1811 или 1430 или 658
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1812 или 1431 или 659

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7193 и 7194 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6435 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5445 и 5446 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2438.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1685 година се протега во 4321 и 4322, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4381 и 4382 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2228. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1096 и 1097 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди