< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1604 (MDCIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1604. година од новата ера, 604. од вториот милениум, 4. од 17 век и петта од 1600-тите.

1604 г.  во други календари
Грегоријански календар 1604
MDCIV
Ab urbe condita 2357
Асирски календар 6354
Бахајски календар -240–-239
Бенгалски календар 1011
Берберски календар 2554
Будистички календар 2148
Бурмански календар 966
Византиски календар 7112–7113
Еврејски календар 5364–5365
Ерменски календар 1053
ԹՎ ՌԾԳ
Етиопски календар 1596-1597
Игбоански календар 604–605
Ирански календар 982–983
Исламски календар 1012–1013
Јапонски календар Кеичо 9
(9年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 癸卯年月日
(4240/4300)
— до —
甲辰年月日
(4241/4301)
Коптски календар 1320–1321
Корејски календар 3937
Календар Мингуо 308 пред РК
民前308年
Селевкидски календар 1915–1916
Тајландски сончев календар 2147
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1660–1661
 - Шака самват 1526–1527
 - Кали југа 4705–4706
Холоценски календар 11604
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7112 и 7113 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6354 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5364 и 5365 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2357.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1604. година се протега во 4240 и 4241, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4300 и 4301 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2147. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1012 и 1013 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди