Тиморостров на јужниот крај на Малајскиот Архипелаг, северно од Тиморското Море. Островот е поделен помеѓу две независни држави: Источен Тимор и Западен Тимор кој е дел од индонезиската провинција Источна Нуса Тенгара. Островот има површина од 30.777 км2. Името Тимор е варијанта на поимот timur, малајски збор за “исток”; кој така е наречен поради тоа што е на источниот крај на островскиот архипелаг.

Тимор
Timor
Политичка поделба на Тимор
Географија
МестоЈугоисточна Азија
Координати9°14′S 124°56′E / 9.233° ЈГШ; 124.933° ИГД / -9.233; 124.933
АрхипелагМали Сундски Острови
Подреденост по површина44.
Највисока точкаРамелау
Управување
Источен Тимор
Индонезија
ПровинцииИсточна Нуса Тенгара
Најголема населба населбаКупанг (Западен Тимор)
Демографија
Население2.900.000 (2005)

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

 
Поглед на Тимор од вселената
 
Јазиците на Тимор