< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1669 (MDCLXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1669 година од новата ера, 669. од вториот милениум, 69. од XVII век и последна од 1660-тите.

1669 во разни календари
Грегоријански календар1669
MDCLXIX
Ab urbe condita2422
Ерменски календар1118
ԹՎ ՌՃԺԸ
Асирски календар6419
Балиски календар1590–1591
Бенгалски календар1076
Берберски календар2619
Будистички календар2213
Бурмански календар1031
Византиски календар7177–7178
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4365 или 4305
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4366 или 4306
Коптски календар1385–1386
Етиопски календар1661–1662
Еврејски календар5429–5430
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1725–1726
 - Сачка ера1590–1591
 - Кали-југа4769–4770
Холоценски календар11669
Игбоански календар669–670
Ирански календар1047–1048
Исламски календар1079–1080
Јапонски календарКанбун 8
(寛文8年)
Јавански календар1591–1592
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4002
Мингуо-календар243 пред Р. Кина
民前243年
Нанакшахи201
Тајландски сончев календар2211–2212
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1795 или 1414 или 642
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1796 или 1415 или 643

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7177 и 7178 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6419 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5429 и 5430 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2422.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1669 година се протега во 4305 и 4306, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4365 и 4366 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2212. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1079 и 1080 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди