< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1691 (MDCXCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1691 година од новата ера, 691. од вториот милениум, 91. од XVII век и втора од 1690-тите.

1691 во разни календари
Грегоријански календар1691
MDCXCI
Ab urbe condita2444
Ерменски календар1140
ԹՎ ՌՃԽ
Асирски календар6441
Балиски календар1612–1613
Бенгалски календар1098
Берберски календар2641
Будистички календар2235
Бурмански календар1053
Византиски календар7199–7200
Кинески календар庚午(мет. коњ)
4387 или 4327
    — до —
辛未年 (мет. коза)
4388 или 4328
Коптски календар1407–1408
Етиопски календар1683–1684
Еврејски календар5451–5452
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1747–1748
 - Сачка ера1612–1613
 - Кали-југа4791–4792
Холоценски календар11691
Игбоански календар691–692
Ирански календар1069–1070
Исламски календар1102–1103
Јапонски календарГенроку 4
(元禄4年)
Јавански календар1614–1615
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4024
Мингуо-календар221 пред Р. Кина
民前221年
Нанакшахи223
Тајландски сончев календар2233–2234
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
1817 или 1436 или 664
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
1818 или 1437 или 665

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7199 и 7200 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6441 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5451 и 5452 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2444.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1691 година се протега во 4327 и 4328, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4387 и 4388 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2234. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1102 и 1103 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди