Џудит Лејстер

Џудит Јанс Лејстер (28 јули 1609[1] - 10 февруари 1660) била сликарка од холандското Златно доба. Лејстер сликала жанровски дела, неколку портрети и мртви природи. Бројот на преживеани дела кои ѝ се припишуваат на неа варира помеѓу 20 и 35.

Џудит Лејстер
Judith Leyster - Self-Portrait - Google Art Project.jpg
Автопортрет (ц. 1633)
Роден(а)ц. 28 јули 1609
Харлем
Починал(а)февруари 10, 1660(1660-02-10) (возр. 50)
Хемстеде
Познат(а) поСликарство

НаводиУреди

  1. Molenaer, Judith. "Leyster, Judith, Dutch, 1609 - 1660," National Gallery of Art website. Accessed Feb. 1, 2014.

Надворешни врскиУреди


ГалеријаУреди