< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1684 (MDCLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1684 година од новата ера, 684. од вториот милениум, 84. од XVII век и петта од 1680-тите.

1684 во разни календари
Грегоријански календар1684
MDCLXXXIV
Ab urbe condita2437
Ерменски календар1133
ԹՎ ՌՃԼԳ
Асирски календар6434
Балиски календар1605–1606
Бенгалски календар1091
Берберски календар2634
Будистички календар2228
Бурмански календар1046
Византиски календар7192–7193
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4380 или 4320
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4381 или 4321
Коптски календар1400–1401
Етиопски календар1676–1677
Еврејски календар5444–5445
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1740–1741
 - Сачка ера1605–1606
 - Кали-југа4784–4785
Холоценски календар11684
Игбоански календар684–685
Ирански календар1062–1063
Исламски календар1095–1096
Јапонски календарТена 4 / Џокјо 1
(貞享元年)
Јавански календар1606–1607
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4017
Мингуо-календар228 пред Р. Кина
民前228年
Нанакшахи216
Тајландски сончев календар2226–2227
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1810 или 1429 или 657
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1811 или 1430 или 658

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7192 и 7193 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6434 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5444 и 5445 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2437.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1684 година се протега во 4320 и 4321, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4380 и 4381 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2227. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1095 и 1096 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди