< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1653 (MDCLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1653 година од новата ера, 653. од вториот милениум, 53. од XVII век и четвртта од 1650-тите.

1653 во разни календари
Грегоријански календар1653
MDCLIII
Ab urbe condita2406
Ерменски календар1102
ԹՎ ՌՃԲ
Асирски календар6403
Балиски календар1574–1575
Бенгалски календар1060
Берберски календар2603
Будистички календар2197
Бурмански календар1015
Византиски календар7161–7162
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4349 или 4289
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4350 или 4290
Коптски календар1369–1370
Етиопски календар1645–1646
Еврејски календар5413–5414
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1709–1710
 - Сачка ера1574–1575
 - Кали-југа4753–4754
Холоценски календар11653
Игбоански календар653–654
Ирански календар1031–1032
Исламски календар1063–1064
Јапонски календарЏоо 2
(承応2年)
Јавански календар1574–1576
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3986
Мингуо-календар259 пред Р. Кина
民前259年
Нанакшахи185
Тајландски сончев календар2195–2196
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1779 или 1398 или 626
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1780 или 1399 или 627

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7161 и 7162 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6403 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5413 и 5414 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2406.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1653 година се протега во 4289 и 4290, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4349 и 4350 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2196. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1063 и 1064 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди