< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1677 (MDCLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1677 година од новата ера, 677. од вториот милениум, 77. од XVII век и осма од 1670-тите.

1677 во разни календари
Грегоријански календар1677
MDCLXXVII
Ab urbe condita2430
Ерменски календар1126
ԹՎ ՌՃԻԶ
Асирски календар6427
Балиски календар1598–1599
Бенгалски календар1084
Берберски календар2627
Будистички календар2221
Бурмански календар1039
Византиски календар7185–7186
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
4373 или 4313
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
4374 или 4314
Коптски календар1393–1394
Етиопски календар1669–1670
Еврејски календар5437–5438
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1733–1734
 - Сачка ера1598–1599
 - Кали-југа4777–4778
Холоценски календар11677
Игбоански календар677–678
Ирански календар1055–1056
Исламски календар1087–1088
Јапонски календарЕнпо 5
(延宝5年)
Јавански календар1599–1600
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4010
Мингуо-календар235 пред Р. Кина
民前235年
Нанакшахи209
Тајландски сончев календар2219–2220
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1803 или 1422 или 650
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1804 или 1423 или 651

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7185 и 7186 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6427 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5437 и 5438 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2430.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1677 година се протега во 4313 и 4314, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4373 и 4374 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2220. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1087 и 1088 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди