< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1699 (MDCXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1699 година од новата ера, 699. од вториот милениум, 99. од XVII век и последна од 1690-тите.

1699 во разни календари
Грегоријански календар1699
MDCXCIX
Ab urbe condita2452
Ерменски календар1148
ԹՎ ՌՃԽԸ
Асирски календар6449
Балиски календар1620–1621
Бенгалски календар1106
Берберски календар2649
Будистички календар2243
Бурмански календар1061
Византиски календар7207–7208
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4395 или 4335
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4396 или 4336
Коптски календар1415–1416
Етиопски календар1691–1692
Еврејски календар5459–5460
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1755–1756
 - Сачка ера1620–1621
 - Кали-југа4799–4800
Холоценски календар11699
Игбоански календар699–700
Ирански календар1077–1078
Исламски календар1110–1111
Јапонски календарГенроку 12
(元禄12年)
Јавански календар1622–1623
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4032
Мингуо-календар213 пред Р. Кина
民前213年
Нанакшахи231
Тајландски сончев календар2241–2242
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1825 или 1444 или 672
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1826 или 1445 или 673

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7207 и 7208 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6449 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5459 и 5460 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2452.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1699 година се протега во 4335 и 4336, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4395 и 4396 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2242. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1110 и 1111 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди