< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1665 (MDCLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1665 година од новата ера, 665. од вториот милениум, 65. од XVII век и шеста од 1660-тите.

1665 во разни календари
Грегоријански календар1665
MDCLXV
Ab urbe condita2418
Ерменски календар1114
ԹՎ ՌՃԺԴ
Асирски календар6415
Балиски календар1586–1587
Бенгалски календар1072
Берберски календар2615
Будистички календар2209
Бурмански календар1027
Византиски календар7173–7174
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4361 или 4301
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4362 или 4302
Коптски календар1381–1382
Етиопски календар1657–1658
Еврејски календар5425–5426
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1721–1722
 - Сачка ера1586–1587
 - Кали-југа4765–4766
Холоценски календар11665
Игбоански календар665–666
Ирански календар1043–1044
Исламски календар1075–1076
Јапонски календарКанбун 4
(寛文4年)
Јавански календар1587–1588
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3998
Мингуо-календар247 пред Р. Кина
民前247年
Нанакшахи197
Тајландски сончев календар2207–2208
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1791 или 1410 или 638
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1792 или 1411 или 639

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7173 и 7174 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6415 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5425 и 5426 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2418.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1665 година се протега во 4301 и 4302, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4361 и 4362 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2208. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1075 и 1076 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди