< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1608 (MDCVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1608 година од новата ера, 608. од вториот милениум, 8. од XVII век и деветта од 1600-тите.

1608 во разни календари
Грегоријански календар1608
MDCVIII
Ab urbe condita2361
Ерменски календар1057
ԹՎ ՌԾԷ
Асирски календар6358
Балиски календар1529–1530
Бенгалски календар1015
Берберски календар2558
Будистички календар2152
Бурмански календар970
Византиски календар7116–7117
Кинески календар丁未(огн. коза)
4304 или 4244
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4305 или 4245
Коптски календар1324–1325
Етиопски календар1600–1601
Еврејски календар5368–5369
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1664–1665
 - Сачка ера1529–1530
 - Кали-југа4708–4709
Холоценски календар11608
Игбоански календар608–609
Ирански календар986–987
Исламски календар1016–1017
Јапонски календарКејчо 13
(慶長13年)
Јавански календар1528–1529
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3941
Мингуо-календар304 пред Р. Кина
民前304年
Нанакшахи140
Тајландски сончев календар2150–2151
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1734 или 1353 или 581
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1735 или 1354 или 582

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7116 и 7117 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6358 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5368 и 5369 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2361.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1608 година се протега во 4244 и 4245, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4304 и 4305 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2151. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1016 и 1017 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди