< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1662 (MDCLXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1662. година од новата ера, 662. од вториот милениум, 62. од 17 век и трета од 1660-тите.

1662 г.  во други календари
Грегоријански календар 1662
MDCLXII
Ab urbe condita 2415
Асирски календар 6412
Бахајски календар -182–-181
Бенгалски календар 1069
Берберски календар 2612
Будистички календар 2206
Бурмански календар 1024
Византиски календар 7170–7171
Еврејски календар 5422–5423
Ерменски календар 1111
ԹՎ ՌՃԺԱ
Етиопски календар 1654-1655
Игбоански календар 662–663
Ирански календар 1040–1041
Исламски календар 1072–1073
Јапонски календар Манџи (ера) 5Канбун (ера) 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 辛丑年月日
(4298/4358)
— до —
壬寅年月日
(4299/4359)
Коптски календар 1378–1379
Корејски календар 3995
Календар Мингуо 250 пред РК
民前250年
Селевкидски календар 1973–1974
Тајландски сончев календар 2205
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1718–1719
 - Шака самват 1584–1585
 - Кали југа 4763–4764
Холоценски календар 11662
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7170 и 7171 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6412 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5422 и 5423 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2415.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1662. година се протега во 4298 и 4299, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4358 и 4359 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2205. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1072 и 1073 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди