< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1605 (MDCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1605 година од новата ера, 605. од вториот милениум, 5. од XVII век и шеста од 1600-тите.

1605 во разни календари
Грегоријански календар1605
MDCV
Ab urbe condita2358
Ерменски календар1054
ԹՎ ՌԾԴ
Асирски календар6355
Балиски календар1526–1527
Бенгалски календар1012
Берберски календар2555
Будистички календар2149
Бурмански календар967
Византиски календар7113–7114
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4301 или 4241
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4302 или 4242
Коптски календар1321–1322
Етиопски календар1597–1598
Еврејски календар5365–5366
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1661–1662
 - Сачка ера1526–1527
 - Кали-југа4705–4706
Холоценски календар11605
Игбоански календар605–606
Ирански календар983–984
Исламски календар1013–1014
Јапонски календарКејчо 10
(慶長10年)
Јавански календар1525–1526
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3938
Мингуо-календар307 пред Р. Кина
民前307年
Нанакшахи137
Тајландски сончев календар2147–2148
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1731 или 1350 или 578
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1732 или 1351 или 579

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7113 и 7114 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6355 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5365 и 5366 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2358.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1605 година се протега во 4241 и 4242, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4301 и 4302 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2148. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1013 и 1014 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

 • 16 јануари -Излегло од печат првото издание на „Дон Кихот“ од Мигел де Сервантес. Во Мадрид е објавен првиот дел од сатирата на Мигел де Сервантес на тема витештво, Дон Кихот (El ingenioso hidalgo don Quixote de la Mancha, „Генијалниот Идалго Дон Кихот од Ла Манча“). Еден од првите значајни романи во западната книжевна традиција, тој станува глобален бестселер речиси одеднаш.[1]

февруари уреди

март уреди

11 март

 • Прокламацијата ги прогласува сите луѓе на Ирска како директни поданици на британската круна, а не на кој било локален господар или поглавар[2]

април уреди

11 април

мај уреди

 • 16 мај - Папата Павле V го наследува папата Лав XI како 233-ти папа, што ја прави оваа последна година на тројца папи до 1978 година. Тој е избран за компромисен кандидат откако Папската конклава во мај 1605 година довела до физички напади.[5]

јуни уреди

 • 1 јуни - Руските трупи во Москва ги затвораат Фјодор II и неговата мајка, подоцна погубувајќи ги.
 • 20 јуни - Претендентот Дмитриј и неговите поддржувачи, вклучително и трупите на Полско-литванскиот Комонвелт, маршираат кон Москва.[6] ж

Јули-Декември уреди

јули уреди

 • 4 јули - Прокламацијата им заповеда на сите римокатолички семинарски свештеници и језуити да ја напуштат Ирска до 10 декември и ги упатува мирјаните да присуствуваат на богослужбите на Црквата на Ирска.[2]
 • 21 јули - Претендентот Дмитриј е официјално крунисан за цар Димитриј Јоанич на Русија во Москва од патријархот Игнатиј.
   
  5 ноември: Заговор за барут

август уреди

септември уреди

 • 27 септември - Шведските војски се решително поразени од полско-литванската коњаница на Комонвелтот во битката кај Кирхолм.

октомври уреди

 •  
  Црвената сала, Борн, Англија, која датира од 1605 година
  Првото објавување на Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien од Јохан Каролус во Стразбур (Светото Римско Царство), општо земено како првиот весник во светот.[7] Оваа година излегува и „Де Ниуве Тидинген“, холандски прото-весник. Во Лондон е објавена книгата на Френсис Бејкон за умешноста и унапредувањето на учењето, божественото и човечкото.
 • 27 октомври - Третиот император на Могал, Акбар „Великиот“ умира од дизентерија во Фатехпур Сикри во Индија.
 • 28 октомври – Осумдесетгодишна војна, шпанските трупи под Амброџо Спинола, 1-виот Маркиз од Лос Балбаз, генерал-капетан на Армијата на Фландрија (ново назначен за витез од редот на златното руно), го окупираат Вахтендонк по 20-дневна опсада.
 
Шахријар, индиско училиште од 17 век од нашата ера

ноември уреди

 • 3 ноември - Четвртиот император на Могул Јахангир го започнува своето 22-годишно владеење над Могалската империја.
 • 5 ноември - Заговор за барут. Заговор за минирање на англискиот дом на парламентот е спречен кога, по дојава, сер Томас Книвет, судија на мирот, го нашол католичкиот заговорник Гај Фокс во подрумот под зградата на Парламентот и наредил пребарување на областа. Пронајдени се 36 буриња барут и Фокс е уапсен поради обид да го убие англискиот крал Јаков I и членовите кои требало да седнат заедно во парламентот следниот ден.[8]

декември уреди

Непознати датуми уреди

 • Токугава Иејасу абдицира како шогун на Јапонија, станувајќи Огошо (пензиониран шогун). Неговиот син Токугава Хидетада го наследува на функцијата.
 • Живеалиште во Порт-Ројал основано од Франција под Пјер Дугуа, Сиер де Монс, првата европска колонизација на Нова Шкотска во Северна Америка (во ова време дел од Акадија), е усвоен Грегоријанскиот календар.
 •  
  Портрет на Федерико Убалдо дела Ровере од Клаудио Ридолфи
  Екипажот на Оливе станале првите англиски посетители на Барбадос.
 • Француските хугеноти-трговци бегалци почнале да се населуваат во Даблин и Ватерфорд.[9]
 • Приориумот на Свети Григориј е основан во Дуаи, Фландрија, во ова време во шпанска Холандија, од страна на нејзиниот прв претходник Џон Робертс и други прогонети, со што станала првата англиска бенедиктинска куќа која го обновила конвенционалниот живот по англиската реформација. Повеќе од два века подоцна заедницата ќе ја основа Downside Abbey назад во Англија.
 • Ирскиот колеџ во Париз е ко-основач на Џон Ли, ирски свештеник, и Џон де л'Ескалопие, претседател на Парламентот.
 • Популацијата на Американците во Централно Мексико достигнало еден милион.

Родени уреди

јануари-март уреди

 • 16 јануари - Шахријар, петти и најмлад син на императорот Могал Јахангир (р. 1628)
 • 17 јануари – Ентони Ирби, англиски политичар (р. 1682 г.)
 • 1 февруари - Исак Абоаб да Фонсека, португалски сефардски рабин (р. 1693)
 
Симон Дач
 • 17 февруари – Лука Ферари, италијански сликар (р. 1654)
 • 18 февруари
 • Хуан де Алмогуера, римокатолички прелат кој служел како архиепископ на Лима (1673–1676) и епископ на Арекипа (1659–1673) (п. 1676)
 • Абрахам Екеленсис, либански маронит филозоф (р. 1664 г.)
 • 20 февруари - Сер Џон Лоутер, прв баронет од Лоутер, англиски политичар (р. 1675)
 • 1 март - Џејмс Вриотсли, Лорд Вриотсли, англиски политичар (р. 1624)
 • 2 март - Рене Менар, канадски истражувач (р. 1661)
 • 3 март – Џорџ Хорнер, англиски политичар (р. 1677 г.)
 • 14 март - Френсис Дејвис, велшки бискуп (р. 1675)[11]
 • 17 март - Џорџ II, Ландгрев на Хесен-Дармштат (1626–1661) (г. 166 г.

Aприл- јуни уреди

 • 8 април
 • Кралот Филип IV од Шпанија (п. 1665 г.)[12]
 • Мери Стјуарт, англиско-шкотска принцеза (р. 1607 г.)
 • 18 април - Џакомо Карисими, италијански композитор (р. 1674)
 • 19 април – Орацио Беневоли, италијански композитор (р. 1672 г.)
 • 30 април - Педер Винструп, бискуп од Лунд (г. 1679 г.)
 • 7 мај – Патријарх Московски Никон, патријарх на Руската православна црква (р. 1681 г.)
 • 16 мај – Федерико Убалдо дела Ровере, војвода од Урбино, италијански благородник (р. 1623 г.)
 • 29 мај – Хендрик ван Антонисен, холандски сликар (р. 1656)
 • 15 јуни - Томас Рендолф, англиски поет и драматург (р. 1635)
 • 22 јуни – Андреа Болџи, италијански вајар (р. 1656)

Јули- септември уреди

 • 6 јули – Улрих II, гроф на Источна Фризија, владетел на Источна Фризија во подоцнежните години од Триесетгодишната војна (п. 1648 г.)
 • 25 јули – Теодор Хаак, германски научник (р. 1690 г.)
 • 29 јули – Симон Дах, пруски германски лирски поет и писател на химни (п. 1659)
 • 6 август
 • Јохан Филип фон Шенборн, надбискуп-изборник на Мајнц (1647– (р. 1673)
 • Булстрод Вајтлок, англиски адвокат (р. 1675)
 • 8 август - Сесил Калверт, втор барон Балтимор, прв сопственик и сопствен гувернер на провинцијата Мериленд (р. 1675 година)
 • 18 август - Хенри Хамонд, англиски црковник (р. 1660)
 • 25 август – Филип Мориц, гроф од Ханау-Минценберг, германски благородник (р. 1638)
 • 30 август – Феличе Фичерели, италијански сликар (р. 1660 г.)
 • 31 август - Николас Талон, француски језуит (р. 1691)
 •  
  Папата Лав XI
  1 септември – Микеле Мацарино, италијански католички кардинал (р. 1648)
 • 8 септември - Корнелис Јан Витсен, градоначалник на Амстердам (г. 1669)
 • 12 септември - Вилијам Дагдејл, англиски антиквар и хералд (р. 1686)
 • 14 септември - Брињолфур Свеинсон, исландски бискуп и научник (р. 1675)
 • 17 септември – Франческо Сакрати, италијански композитор (р. 1650 г.)
 • 24 септември – Антоан Годо, француски бискуп и поет (р. 1672 г.)
 • 28 септември – Исмаел Булијалдус, француски астроном (р. 1694 г.)

Oктомври-декември уреди

 • 15 октомври - Мари де Бурбон, војвотката од Монпенсие, француска принцеза (р. 1627)
 • 16 октомври – Шарл Коипо д’Асоси, француски писател и композитор (р. 1677 г.)
 • 19 октомври - Сер Томас Браун, англиски лекар и филозоф (р. 1682)
 • 22 октомври - Фредерик Морис де Ла Тур д'Оверњ, принц на независното кнежевство Седан (р. 1652)
 • 3 ноември - Џон Хендерсон, 5-ти од Фордел, шкотски благородник (р. 1650)
 • 4 ноември – Вилијам Хабингтон, англиски поет (р. 1654)
 • 5 ноември - Томас Шепард, американски пуритански министер и значајна фигура во раната колонијална Нова Англија (р. 1649)
 • 1 декември – Роџер Хил, англиски политичар (р. 1667 г.)
 • 8 декември – Франсоа Вавасер, француски писател (р. 1681 г.)
 • 16 декември - Џером Вестон, втор гроф од Портланд, англиски дипломат и земјопоседник (р. 1663)
 • 23 декември - император Тианки, император Минг на Кина (п. 1627)
 • 25 декември – Френсис Годолфин, англиски политичар (р. 1667 г.)
   
  Теодор-де-Безе

Непознат датум уреди

Приближен датум уреди

 • Семјон Дежњов, морепловец (у. 1672)
 • Џон Гауден, англиски бискуп и писател (у. 1662 г.)
 • Вилијам Гоф, англиски парламентарец и регицид (у. 1679)
 • Томас Набс, англиски драматург (у. околу 1645 г.)
 • Френсис Вилоби, 5. барон Вилоби од Пархам, англиски благородник (у. 1666)

Починале уреди

Јануари-март уреди

 • 16 јануари - Ајтел Фридрих IV, гроф од Хоенцолерн (р. 1545)
 • 5 февруари – Едвард Стафорд, англиски дипломат (р. 1552)
 • 15 февруари – Марија од Ханау-Минценберг, германска благородничка (р. 1562 г.)
 • 19 февруари – Орацио Веки, италијански композитор (р. 1550 г.)
 • 24 февруари – Џироламо Симончели, италијански католички кардинал (р. 1522 г.)
 • 26 февруари – Џорџ III, гроф на Ербах-Бројберг (1564–1605) (р. 1548)
 • 5 март – папа Климент VIII (р. 1536)[14]
 • 12 март - кралот Александар II од Кахети (р. 1527)
 • 17 март – Питер Баст, холандски картограф, гравер и цртач (р. 1550 г.)

Април-јуни уреди

 • 5 април - Адам Лофтус, англиски католички надбискуп (р. околу 1533 година)
 • 6 април - Џон Стоу, англиски историчар и антикварец (р. 1525)
 • 10 април – Албрехт VII, гроф Шварцбург-Рудолштат (р. 1537 г.)
 • 13 април – Борис Годунов, цар на Русија (р. 1551 г.)[15]
 • 14 април - Френсис Чери, англиски дипломат (р. 1552)
 • 25 април - Наресуан, сијамски крал на кралството Ајутаја (р. околу 1555 година)
 • 27 април - папата Лав XI (р. 1535)[16]
 • 4 мај – Улисе Алдрованди, италијански натуралист (р. 1522)
 • 10 мај - Казимир VI, војвода од Померанија, лутерански администратор на епископијата Камин принц (р. 1557 г.)
 • 3 јуни – Јан Замојски, полски благородник (р. 1542)[17]
 • 9 јуни – Џон Луј II, гроф од Насау-Висбаден-Идштајн (1596–1605) (р. 1596)
 • 20 јуни – Рускиот цар Феодор II (р. 1589 г.)[7]

Јули-септември уреди

 • 2 јули - Луј I, гроф од Сајн-Витгенштајн (1588–1605) (р. 1532)
 • 18 јули – Јохан II, војвода од Саксо-Вајмар, германски војвода (р. 1570 г.)
 • 26 јули – Св. Мигел де Бенавидес, О.П., шпански свештеник и синолог (р. 1552)
 • 2 август - Ричард Левсон, англиски адмирал (р. околу 1570 година)
 • 4 август – Чарлс I, војвода од Елбеф, француски војвода и благородник (р. 1556 г.)
 • 9 септември – Хајнрих Кунрат, германски лекар (р. 1560 г.)
 • 11 септември - Сер Томас Трешам, англиски политичар (р. 1550)
 • 14 септември – Јан Тарновски, архиепископ Краковски (р. 1550 г.)
 • 19 септември - Едвард Левкнор, англиски политичар (р. 1542)
 • 23 септември - Pontus de Tyard, француски поет (р. околу 1521 година)
 • 24 септември – Мануел Мендес, португалски композитор (р. 1547 г.)

октомври-декември уреди

 • 13 октомври – Теодор Беза, француски теолог (р. 1519)
 • 18 октомври - Беате Клаусдатер Биле, данска благородничка (р. 1526)
 • 22 октомври - Кралот Константин I од Кахети (р. 1567)
 • 27 октомври - Акбар Велики, император на Могал (р. 1542)
 • 30 октомври - Џорџ Клифорд, 3-ти Ерл од Камберленд, англиски благородник (р. 1558)
 • 31 октомври - Дороти Бреј, бароницата Чандос, англиска благородничка (р. 1524)
 • 5 ноември - Нјаунгјан Мин, бурмански крал (р. 1555)
 • 8 ноември - Роберт Кејтсби, англиски заговорник (р. 1573)
 • 12 ноември – Јан Томаш Дрохојовски, полски благородник (р. 1535)
 • 14 ноември – Ана Марија од Анхалт, германска благородничка (р. 1561 г.)
 • Декември – Френсис Трешам, англиски заговорник (р. 1567 г.)
 • 3 декември - Гај XX де Лавал, француски благородник (р. 1585)
 • 6 декември – Мураи Нагајори, јапонски самурај (р. 1543)
 • 25 декември – Марино Гримани, дуж од Венеција (р. 1532)
 • 29 декември – Џон Дејвис, англиски истражувач (р. 1550 г.)

Непознат датум уреди

 • Марек Собиески, полски благородник (р. 1549)

Наводи уреди

 1. Flores, R. M. (1982). Sancho Panza through three hundred seventy-five years of continuations, imitations, and criticism, 1605-1980. Newark, Del.: Juan de la Cuesta. ISBN 0-936388-06-4. OCLC 9643681.
 2. 2,0 2,1 Moody, T. W.; Martin, F. X.; Byrne, F. J.; Cosgrove, Art (1976-<2005>). A new history of Ireland. Oxford [England]: Clarendon Press. ISBN 0-19-821737-4. OCLC 60660189. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. „The Catholic Record Society Prospective Volumes“. Recusant History. 4 (5): 180–181. 1958-12. doi:10.1017/s0034193200003058. ISSN 0034-1932. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 4. Inha, Karoliina; Huhta, Ari (2019-12-09). „Kieltenopetus vuosiluokilla 1–3: Miten oppilaat siihen suhtautuvat ja mitä tuloksia sillä saavutetaan puolen vuoden opiskelun aikana?“. AFinLAn vuosikirja: 77–100. doi:10.30661/afinlavk.79340. ISSN 2343-2608.
 5. Lansford, Tyler (2009). The Latin inscriptions of Rome : a walking guide. Baltimore. ISBN 978-0-8018-9149-6. OCLC 276334731.
 6. Soloukhin, Vladimir (2010). Searching for Icons. Duke University Press. стр. 237–242.
 7. Smithsonian Institution; DK Publishing, Inc (2011). Timelines of history (1 American ed. изд.). New York: DK Publishing, Inc. ISBN 978-0-7566-8681-9. OCLC 694830207.CS1-одржување: излишен текст (link)
 8. Culpin, Christopher (1997). Crime and punishment through time : a study in development in crime, punishment and protest for SHP and other GCSE syllabuses. London: Collins Educational. ISBN 0-00-327321-0. OCLC 39682387.
 9. „Reviewers January 2012–November 2012“. Neuroradiology. 55 (1): 131–134. 2012-12-09. doi:10.1007/s00234-012-1124-7. ISSN 0028-3940.

Надворешни врски уреди