< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1626 (MDCXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1626 година од новата ера, 626. од вториот милениум, 26. од XVII век и седма од 1620-тите.

1626 во разни календари
Грегоријански календар1626
MDCXXVI
Ab urbe condita2379
Ерменски календар1075
ԹՎ ՌՀԵ
Асирски календар6376
Балиски календар1547–1548
Бенгалски календар1033
Берберски календар2576
Будистички календар2170
Бурмански календар988
Византиски календар7134–7135
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4322 или 4262
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4323 или 4263
Коптски календар1342–1343
Етиопски календар1618–1619
Еврејски календар5386–5387
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1682–1683
 - Сачка ера1547–1548
 - Кали-југа4726–4727
Холоценски календар11626
Игбоански календар626–627
Ирански календар1004–1005
Исламски календар1035–1036
Јапонски календарКанеј 3
(寛永3年)
Јавански календар1547–1548
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3959
Мингуо-календар286 пред Р. Кина
民前286年
Нанакшахи158
Тајландски сончев календар2168–2169
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1752 или 1371 или 599
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1753 или 1372 или 600

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7134 и 7135 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6376 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5386 и 5387 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2379.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1626 година се протега во 4262 и 4263, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4322 и 4323 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2169. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1035 и 1036 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди