< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1655 (MDCLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1655 година од новата ера, 655. од вториот милениум, 55. од XVII век и шеста од 1650-тите.

1655 во разни календари
Грегоријански календар1655
MDCLV
Ab urbe condita2408
Ерменски календар1104
ԹՎ ՌՃԴ
Асирски календар6405
Балиски календар1576–1577
Бенгалски календар1062
Берберски календар2605
Будистички календар2199
Бурмански календар1017
Византиски календар7163–7164
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
4351 или 4291
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
4352 или 4292
Коптски календар1371–1372
Етиопски календар1647–1648
Еврејски календар5415–5416
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1711–1712
 - Сачка ера1576–1577
 - Кали-југа4755–4756
Холоценски календар11655
Игбоански календар655–656
Ирански календар1033–1034
Исламски календар1065–1066
Јапонски календарЏоо 4 / Мејреки 1
(明暦元年)
Јавански календар1577–1578
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3988
Мингуо-календар257 пред Р. Кина
民前257年
Нанакшахи187
Тајландски сончев календар2197–2198
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1781 или 1400 или 628
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1782 или 1401 или 629

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7163 и 7164 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6405 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5415 и 5416 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2408.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1655 година се протега во 4291 и 4292, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4351 и 4352 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2198. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1065 и 1066 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди