< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1639 (MDCXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1639 година од новата ера, 639. од вториот милениум, 39. од XVII век и последна од 1630-тите.

1639 во разни календари
Грегоријански календар1639
MDCXXXIX
Ab urbe condita2392
Ерменски календар1088
ԹՎ ՌՁԸ
Асирски календар6389
Балиски календар1560–1561
Бенгалски календар1046
Берберски календар2589
Будистички календар2183
Бурмански календар1001
Византиски календар7147–7148
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4335 или 4275
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4336 или 4276
Коптски календар1355–1356
Етиопски календар1631–1632
Еврејски календар5399–5400
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1695–1696
 - Сачка ера1560–1561
 - Кали-југа4739–4740
Холоценски календар11639
Игбоански календар639–640
Ирански календар1017–1018
Исламски календар1048–1049
Јапонски календарКанеј 16
(寛永16年)
Јавански календар1560–1561
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3972
Мингуо-календар273 пред Р. Кина
民前273年
Нанакшахи171
Тајландски сончев календар2181–2182
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1765 или 1384 или 612
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1766 или 1385 или 613

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7147 и 7148 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6389 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5399 и 5400 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2392.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1639 година се протега во 4275 и 4276, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4335 и 4336 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2182. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1048 и 1049 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди