< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1675 (MDCLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1675 година од новата ера, 675. од вториот милениум, 75. од XVII век и шеста од 1670-тите.

1675 во разни календари
Грегоријански календар1675
MDCLXXV
Ab urbe condita2428
Ерменски календар1124
ԹՎ ՌՃԻԴ
Асирски календар6425
Балиски календар1596–1597
Бенгалски календар1082
Берберски календар2625
Будистички календар2219
Бурмански календар1037
Византиски календар7183–7184
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4371 или 4311
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4372 или 4312
Коптски календар1391–1392
Етиопски календар1667–1668
Еврејски календар5435–5436
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1731–1732
 - Сачка ера1596–1597
 - Кали-југа4775–4776
Холоценски календар11675
Игбоански календар675–676
Ирански календар1053–1054
Исламски календар1085–1086
Јапонски календарЕнпо 3
(延宝3年)
Јавански календар1597–1598
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4008
Мингуо-календар237 пред Р. Кина
民前237年
Нанакшахи207
Тајландски сончев календар2217–2218
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1801 или 1420 или 648
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1802 или 1421 или 649

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7183 и 7184 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6425 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5435 и 5436 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2428.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1675 година се протега во 4311 и 4312, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4371 и 4372 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2218. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1085 и 1086 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди