< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1681 (MDCLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1681 година од новата ера, 681. од вториот милениум, 81. од XVII век и втора од 1680-тите.

1681 во разни календари
Грегоријански календар1681
MDCLXXXI
Ab urbe condita2434
Ерменски календар1130
ԹՎ ՌՃԼ
Асирски календар6431
Балиски календар1602–1603
Бенгалски календар1088
Берберски календар2631
Будистички календар2225
Бурмански календар1043
Византиски календар7189–7190
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4377 или 4317
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4378 или 4318
Коптски календар1397–1398
Етиопски календар1673–1674
Еврејски календар5441–5442
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1737–1738
 - Сачка ера1602–1603
 - Кали-југа4781–4782
Холоценски календар11681
Игбоански календар681–682
Ирански календар1059–1060
Исламски календар1091–1092
Јапонски календарЕнпо 9 / Тена 1
(天和元年)
Јавански календар1603–1604
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4014
Мингуо-календар231 пред Р. Кина
民前231年
Нанакшахи213
Тајландски сончев календар2223–2224
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1807 или 1426 или 654
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1808 или 1427 или 655

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7189 и 7190 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6431 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5441 и 5442 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2434.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1681 година се протега во 4317 и 4318, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4377 и 4378 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2224. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1091 и 1092 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди