< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1611 (MDCXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1611 година од новата ера, 611. од вториот милениум, 11. од XVII век и втора од 1610-тите.

1611 во разни календари
Грегоријански календар1611
MDCXI
Ab urbe condita2364
Ерменски календар1060
ԹՎ ՌԿ
Асирски календар6361
Балиски календар1532–1533
Бенгалски календар1018
Берберски календар2561
Будистички календар2155
Бурмански календар973
Византиски календар7119–7120
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4307 или 4247
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4308 или 4248
Коптски календар1327–1328
Етиопски календар1603–1604
Еврејски календар5371–5372
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1667–1668
 - Сачка ера1532–1533
 - Кали-југа4711–4712
Холоценски календар11611
Игбоански календар611–612
Ирански календар989–990
Исламски календар1019–1020
Јапонски календарКејчо 16
(慶長16年)
Јавански календар1531–1532
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3944
Мингуо-календар301 пред Р. Кина
民前301年
Нанакшахи143
Тајландски сончев календар2153–2154
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1737 или 1356 или 584
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1738 или 1357 или 585

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7119 и 7120 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6361 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5371 и 5372 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2364.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1611 година се протега во 4247 и 4248, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4307 и 4308 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2154. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1019 и 1020 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди