< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1634 (MDCXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1634 година од новата ера, 634. од вториот милениум, 34. од XVII век и петта од 1630-тите.

1634 во разни календари
Грегоријански календар1634
MDCXXXIV
Ab urbe condita2387
Ерменски календар1083
ԹՎ ՌՁԳ
Асирски календар6384
Балиски календар1555–1556
Бенгалски календар1041
Берберски календар2584
Будистички календар2178
Бурмански календар996
Византиски календар7142–7143
Кинески календар癸酉(вод. петел)
4330 или 4270
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
4331 или 4271
Коптски календар1350–1351
Етиопски календар1626–1627
Еврејски календар5394–5395
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1690–1691
 - Сачка ера1555–1556
 - Кали-југа4734–4735
Холоценски календар11634
Игбоански календар634–635
Ирански календар1012–1013
Исламски календар1043–1044
Јапонски календарКанеј 11
(寛永11年)
Јавански календар1555–1556
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3967
Мингуо-календар278 пред Р. Кина
民前278年
Нанакшахи166
Тајландски сончев календар2176–2177
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1760 или 1379 или 607
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1761 или 1380 или 608

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7142 и 7143 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6384 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5394 и 5395 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2387.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1634 година се протега во 4270 и 4271, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4330 и 4331 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2177. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1043 и 1044 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди