< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1656 (MDCLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1656 година од новата ера, 656. од вториот милениум, 56. од XVII век и седма од 1650-тите.

1656 во разни календари
Грегоријански календар1656
MDCLVI
Ab urbe condita2409
Ерменски календар1105
ԹՎ ՌՃԵ
Асирски календар6406
Балиски календар1577–1578
Бенгалски календар1063
Берберски календар2606
Будистички календар2200
Бурмански календар1018
Византиски календар7164–7165
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4352 или 4292
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4353 или 4293
Коптски календар1372–1373
Етиопски календар1648–1649
Еврејски календар5416–5417
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1712–1713
 - Сачка ера1577–1578
 - Кали-југа4756–4757
Холоценски календар11656
Игбоански календар656–657
Ирански календар1034–1035
Исламски календар1066–1067
Јапонски календарМејреки 2
(明暦2年)
Јавански календар1578–1579
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3989
Мингуо-календар256 пред Р. Кина
民前256年
Нанакшахи188
Тајландски сончев календар2198–2199
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1782 или 1401 или 629
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1783 или 1402 или 630

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7164 и 7165 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6406 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5416 и 5417 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2409.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1656 година се протега во 4292 и 4293, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4352 и 4353 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2199. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1066 и 1067 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди