< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1686 (MDCLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1686 година од новата ера, 686. од вториот милениум, 86. од XVII век и седма од 1680-тите.

1686 во разни календари
Грегоријански календар1686
MDCLXXXVI
Ab urbe condita2439
Ерменски календар1135
ԹՎ ՌՃԼԵ
Асирски календар6436
Балиски календар1607–1608
Бенгалски календар1093
Берберски календар2636
Будистички календар2230
Бурмански календар1048
Византиски календар7194–7195
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4382 или 4322
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4383 или 4323
Коптски календар1402–1403
Етиопски календар1678–1679
Еврејски календар5446–5447
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1742–1743
 - Сачка ера1607–1608
 - Кали-југа4786–4787
Холоценски календар11686
Игбоански календар686–687
Ирански календар1064–1065
Исламски календар1097–1098
Јапонски календарЏокјо 3
(貞享3年)
Јавански календар1609–1610
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4019
Мингуо-календар226 пред Р. Кина
民前226年
Нанакшахи218
Тајландски сончев календар2228–2229
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1812 или 1431 или 659
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1813 или 1432 или 660

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7194 и 7195 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6436 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5446 и 5447 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2439.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1686 година се протега во 4322 и 4323, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4382 и 4383 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2229. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1097 и 1098 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди