< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1633 (MDCXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1633 година од новата ера, 633. од вториот милениум, 33. од XVII век и четвртта од 1630-тите.

1633 во разни календари
Грегоријански календар1633
MDCXXXIII
Ab urbe condita2386
Ерменски календар1082
ԹՎ ՌՁԲ
Асирски календар6383
Балиски календар1554–1555
Бенгалски календар1040
Берберски календар2583
Будистички календар2177
Бурмански календар995
Византиски календар7141–7142
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4329 или 4269
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4330 или 4270
Коптски календар1349–1350
Етиопски календар1625–1626
Еврејски календар5393–5394
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1689–1690
 - Сачка ера1554–1555
 - Кали-југа4733–4734
Холоценски календар11633
Игбоански календар633–634
Ирански календар1011–1012
Исламски календар1042–1043
Јапонски календарКанеј 10
(寛永10年)
Јавански календар1554–1555
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3966
Мингуо-календар279 пред Р. Кина
民前279年
Нанакшахи165
Тајландски сончев календар2175–2176
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1759 или 1378 или 606
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1760 или 1379 или 607

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7141 и 7142 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6383 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5393 и 5394 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2386.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1633 година се протега во 4269 и 4270, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4329 и 4330 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2176. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1042 и 1043 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди