< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1615 (MDCXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1615 година од новата ера, 615. од вториот милениум, 15. од XVII век и шеста од 1610-тите.

1615 во разни календари
Грегоријански календар1615
MDCXV
Ab urbe condita2368
Ерменски календар1064
ԹՎ ՌԿԴ
Асирски календар6365
Балиски календар1536–1537
Бенгалски календар1022
Берберски календар2565
Будистички календар2159
Бурмански календар977
Византиски календар7123–7124
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
4311 или 4251
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
4312 или 4252
Коптски календар1331–1332
Етиопски календар1607–1608
Еврејски календар5375–5376
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1671–1672
 - Сачка ера1536–1537
 - Кали-југа4715–4716
Холоценски календар11615
Игбоански календар615–616
Ирански календар993–994
Исламски календар1023–1024
Јапонски календарКејчо 20 / Гена 1
(元和元年)
Јавански календар1535–1536
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3948
Мингуо-календар297 пред Р. Кина
民前297年
Нанакшахи147
Тајландски сончев календар2157–2158
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1741 или 1360 или 588
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1742 или 1361 или 589

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7123 и 7124 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6365 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5375 и 5376 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2368.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1615 година се протега во 4251 и 4252, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4311 и 4312 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2158. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1023 и 1024 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди