< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1618 (MDCXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1618 година од новата ера, 618. од вториот милениум, 18. од XVII век и деветта од 1610-тите.

1618 во разни календари
Грегоријански календар1618
MDCXVIII
Ab urbe condita2371
Ерменски календар1067
ԹՎ ՌԿԷ
Асирски календар6368
Балиски календар1539–1540
Бенгалски календар1025
Берберски календар2568
Будистички календар2162
Бурмански календар980
Византиски календар7126–7127
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4314 или 4254
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4315 или 4255
Коптски календар1334–1335
Етиопски календар1610–1611
Еврејски календар5378–5379
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1674–1675
 - Сачка ера1539–1540
 - Кали-југа4718–4719
Холоценски календар11618
Игбоански календар618–619
Ирански календар996–997
Исламски календар1027–1028
Јапонски календарГена 4
(元和4年)
Јавански календар1538–1539
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3951
Мингуо-календар294 пред Р. Кина
民前294年
Нанакшахи150
Тајландски сончев календар2160–2161
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1744 или 1363 или 591
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1745 или 1364 или 592

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7126 и 7127 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6368 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5378 и 5379 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2371.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1618 година се протега во 4254 и 4255, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4314 и 4315 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2161. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1027 и 1028 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди