< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1683 (MDCLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1683 година од новата ера, 683. од вториот милениум, 83. од XVII век и четвртта од 1680-тите.

1683 во разни календари
Грегоријански календар1683
MDCLXXXIII
Ab urbe condita2436
Ерменски календар1132
ԹՎ ՌՃԼԲ
Асирски календар6433
Балиски календар1604–1605
Бенгалски календар1090
Берберски календар2633
Будистички календар2227
Бурмански календар1045
Византиски календар7191–7192
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4379 или 4319
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4380 или 4320
Коптски календар1399–1400
Етиопски календар1675–1676
Еврејски календар5443–5444
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1739–1740
 - Сачка ера1604–1605
 - Кали-југа4783–4784
Холоценски календар11683
Игбоански календар683–684
Ирански календар1061–1062
Исламски календар1094–1095
Јапонски календарТена 3
(天和3年)
Јавански календар1605–1606
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4016
Мингуо-календар229 пред Р. Кина
民前229年
Нанакшахи215
Тајландски сончев календар2225–2226
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1809 или 1428 или 656
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1810 или 1429 или 657

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7191 и 7192 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6433 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5443 и 5444 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2436.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1683 година се протега во 4319 и 4320, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4379 и 4380 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2226. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1094 и 1095 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди