< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1668 (MDCLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1668 година од новата ера, 668. од вториот милениум, 68. од XVII век и деветта од 1660-тите.

1668 во разни календари
Грегоријански календар1668
MDCLXVIII
Ab urbe condita2421
Ерменски календар1117
ԹՎ ՌՃԺԷ
Асирски календар6418
Балиски календар1589–1590
Бенгалски календар1075
Берберски календар2618
Будистички календар2212
Бурмански календар1030
Византиски календар7176–7177
Кинески календар丁未(огн. коза)
4364 или 4304
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4365 или 4305
Коптски календар1384–1385
Етиопски календар1660–1661
Еврејски календар5428–5429
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1724–1725
 - Сачка ера1589–1590
 - Кали-југа4768–4769
Холоценски календар11668
Игбоански календар668–669
Ирански календар1046–1047
Исламски календар1078–1079
Јапонски календарКанбун 7
(寛文7年)
Јавански календар1590–1591
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4001
Мингуо-календар244 пред Р. Кина
民前244年
Нанакшахи200
Тајландски сончев календар2210–2211
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1794 или 1413 или 641
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1795 или 1414 или 642

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7176 и 7177 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6418 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5428 и 5429 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2421.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1668 година се протега во 4304 и 4305, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4364 и 4365 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2211. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1078 и 1079 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди