Анри IV
Крал на Франција и Навара
Анри IV
На престол2 август 1589 - 14 мај 1610
Крунисување27 февруари 1594
ПретходникАнри III
НаследникЛуј XIII
Почивалиште
ДецаЛуј XIII
Изабела Бурбон
Кристин Мари Француска
Никола Анри Орлеански
Гастон Орленски
Хенриета Марија Француска
ДинастијаБурбони
ТаткоАнтоан де Бурбон
МајкаЖана III Навара

Анри IV (роден на 13 декември 1553 во По — починал на 14 мај 1610 во Париз) бил првиот крал на Франција од Бурбонската династија и крал на Навара.

Тој бил протестант и учествувал на нивна страна во нивните борби. Во 1572, станал крал на Навара, а во август истата година се оженил со Маргарита Валоа, ќерка на кралот Анри II и сестра на кралевите Франсоа II, Шарл IX и Анри III. Овој чин требало да претставува помирување на протестантите и католиците, но истиот се претворил во масакар само неколку дена подоцна, во Вартоломејската ноќ, која била организирана од страна на Катерина Медичи. Подоцна преминал во католицизам.

Бил убиен од страна на верскиот фанатик Франсоа Равајак на 14 мај 1610 во Париз. На престолот го наследил неговиот син Луј.

Поврзано уреди


Претходник
Анри III
Крал на Франција
1589-1610
Наследник
Луј XIII