< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1663 (MDCLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1663 година од новата ера, 663. од вториот милениум, 63. од XVII век и четвртта од 1660-тите.

1663 во разни календари
Грегоријански календар1663
MDCLXIII
Ab urbe condita2416
Ерменски календар1112
ԹՎ ՌՃԺԲ
Асирски календар6413
Балиски календар1584–1585
Бенгалски календар1070
Берберски календар2613
Будистички календар2207
Бурмански календар1025
Византиски календар7171–7172
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4359 или 4299
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4360 или 4300
Коптски календар1379–1380
Етиопски календар1655–1656
Еврејски календар5423–5424
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1719–1720
 - Сачка ера1584–1585
 - Кали-југа4763–4764
Холоценски календар11663
Игбоански календар663–664
Ирански календар1041–1042
Исламски календар1073–1074
Јапонски календарКанбун 2
(寛文2年)
Јавански календар1585–1586
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3996
Мингуо-календар249 пред Р. Кина
民前249年
Нанакшахи195
Тајландски сончев календар2205–2206
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1789 или 1408 или 636
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1790 или 1409 или 637

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7171 и 7172 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6413 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5423 и 5424 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2416.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1663 година се протега во 4299 и 4300, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4359 и 4360 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2206. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1073 и 1074 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди