< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1622 (MDCXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1622. година од новата ера, 622. од вториот милениум, 22. од 17 век и трета од 1620-тите.

1622 г.  во други календари
Грегоријански календар 1622
MDCXXII
Ab urbe condita 2375
Асирски календар 6372
Бахајски календар -222–-221
Бенгалски календар 1029
Берберски календар 2572
Будистички календар 2166
Бурмански календар 984
Византиски календар 7130–7131
Еврејски календар 5382–5383
Ерменски календар 1071
ԹՎ ՌՀԱ
Етиопски календар 1614-1615
Игбоански календар 622–623
Ирански календар 1000–1001
Исламски календар 1031–1032
Јапонски календар Гена Грешка во изразот: Недостасува операнд за -
(Грешка во изразот: Недостасува операнд за -年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 辛酉年月日
(4258/4318)
— до —
壬戌年月日
(4259/4319)
Коптски календар 1338–1339
Корејски календар 3955
Календар Мингуо 290 пред РК
民前290年
Селевкидски календар 1933–1934
Тајландски сончев календар 2165
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1678–1679
 - Шака самват 1544–1545
 - Кали југа 4723–4724
Холоценски календар 11622
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7130 и 7131 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6372 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5382 и 5383 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2375.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1622. година се протега во 4258 и 4259, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4318 и 4319 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2165. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1031 и 1032 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди