< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1643 (MDCXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1643 година од новата ера, 643. од вториот милениум, 43. од XVII век и четвртта од 1640-тите.

1643 во разни календари
Грегоријански календар1643
MDCXLIII
Ab urbe condita2396
Ерменски календар1092
ԹՎ ՌՂԲ
Асирски календар6393
Балиски календар1564–1565
Бенгалски календар1050
Берберски календар2593
Будистички календар2187
Бурмански календар1005
Византиски календар7151–7152
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4339 или 4279
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4340 или 4280
Коптски календар1359–1360
Етиопски календар1635–1636
Еврејски календар5403–5404
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1699–1700
 - Сачка ера1564–1565
 - Кали-југа4743–4744
Холоценски календар11643
Игбоански календар643–644
Ирански календар1021–1022
Исламски календар1052–1053
Јапонски календарКанеј 20
(寛永20年)
Јавански календар1564–1565
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3976
Мингуо-календар269 пред Р. Кина
民前269年
Нанакшахи175
Тајландски сончев календар2185–2186
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1769 или 1388 или 616
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1770 или 1389 или 617

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7151 и 7152 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6393 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5403 и 5404 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2396.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1643 година се протега во 4279 и 4280, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4339 и 4340 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2186. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1052 и 1053 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди