< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1696 (MDCXCVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1696. година од новата ера, 696. од вториот милениум, 96. од 17 век и седма од 1690-тите.

1696 г.  во други календари
Грегоријански календар 1696
MDCXCVI
Ab urbe condita 2449
Асирски календар 6446
Бахајски календар -148–-147
Бенгалски календар 1103
Берберски календар 2646
Будистички календар 2240
Бурмански календар 1058
Византиски календар 7204–7205
Еврејски календар 5456–5457
Ерменски календар 1145
ԹՎ ՌՃԽԵ
Етиопски календар 1688-1689
Игбоански календар 696–697
Ирански календар 1074–1075
Исламски календар 1107–1108
Јапонски календар Генроку 9
(9年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 乙亥年月日
(4332/4392)
— до —
丙子年月日
(4333/4393)
Коптски календар 1412–1413
Корејски календар 4029
Календар Мингуо 216 пред РК
民前216年
Селевкидски календар 2007–2008
Тајландски сончев календар 2239
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1752–1753
 - Шака самват 1618–1619
 - Кали југа 4797–4798
Холоценски календар 11696
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7204 и 7205 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6446 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5456 и 5457 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2449.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1696. година се протега во 4332 и 4333, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4392 и 4393 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2239. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1107 и 1108 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди