< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1678 (MDCLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1678 година од новата ера, 678. од вториот милениум, 78. од XVII век и деветта од 1670-тите.

1678 во разни календари
Грегоријански календар1678
MDCLXXVIII
Ab urbe condita2431
Ерменски календар1127
ԹՎ ՌՃԻԷ
Асирски календар6428
Балиски календар1599–1600
Бенгалски календар1085
Берберски календар2628
Будистички календар2222
Бурмански календар1040
Византиски календар7186–7187
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4374 или 4314
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4375 или 4315
Коптски календар1394–1395
Етиопски календар1670–1671
Еврејски календар5438–5439
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1734–1735
 - Сачка ера1599–1600
 - Кали-југа4778–4779
Холоценски календар11678
Игбоански календар678–679
Ирански календар1056–1057
Исламски календар1088–1089
Јапонски календарЕнпо 6
(延宝6年)
Јавански календар1600–1601
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар4011
Мингуо-календар234 пред Р. Кина
民前234年
Нанакшахи210
Тајландски сончев календар2220–2221
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1804 или 1423 или 651
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1805 или 1424 или 652

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7186 и 7187 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6428 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5438 и 5439 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2431.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1678 година се протега во 4314 и 4315, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4374 и 4375 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2221. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1088 и 1089 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди