< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1641 (MDCXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1641 година од новата ера, 641. од вториот милениум, 41. од XVII век и втора од 1640-тите.

1641 во разни календари
Грегоријански календар1641
MDCXLI
Ab urbe condita2394
Ерменски календар1090
ԹՎ ՌՂ
Асирски календар6391
Балиски календар1562–1563
Бенгалски календар1048
Берберски календар2591
Будистички календар2185
Бурмански календар1003
Византиски календар7149–7150
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4337 или 4277
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
4338 или 4278
Коптски календар1357–1358
Етиопски календар1633–1634
Еврејски календар5401–5402
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1697–1698
 - Сачка ера1562–1563
 - Кали-југа4741–4742
Холоценски календар11641
Игбоански календар641–642
Ирански календар1019–1020
Исламски календар1050–1051
Јапонски календарКанеј 18
(寛永18年)
Јавански календар1562–1563
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3974
Мингуо-календар271 пред Р. Кина
民前271年
Нанакшахи173
Тајландски сончев календар2183–2184
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1767 или 1386 или 614
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1768 или 1387 или 615

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7149 и 7150 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6391 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5401 и 5402 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2394.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1641 година се протега во 4277 и 4278, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4337 и 4338 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2184. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1050 и 1051 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди