< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1612 (MDCXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1612 година од новата ера, 612. од вториот милениум, 12. од XVII век и трета од 1610-тите.

1612 во разни календари
Грегоријански календар1612
MDCXII
Ab urbe condita2365
Ерменски календар1061
ԹՎ ՌԿԱ
Асирски календар6362
Балиски календар1533–1534
Бенгалски календар1019
Берберски календар2562
Будистички календар2156
Бурмански календар974
Византиски календар7120–7121
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4308 или 4248
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4309 или 4249
Коптски календар1328–1329
Етиопски календар1604–1605
Еврејски календар5372–5373
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1668–1669
 - Сачка ера1533–1534
 - Кали-југа4712–4713
Холоценски календар11612
Игбоански календар612–613
Ирански календар990–991
Исламски календар1020–1021
Јапонски календарКејчо 17
(慶長17年)
Јавански календар1532–1533
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3945
Мингуо-календар300 пред Р. Кина
民前300年
Нанакшахи144
Тајландски сончев календар2154–2155
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1738 или 1357 или 585
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1739 или 1358 или 586

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7120 и 7121 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6362 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5372 и 5373 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2365.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1612 година се протега во 4248 и 4249, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4308 и 4309 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2155. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1020 и 1021 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди