< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1651 (MDCLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1651 година од новата ера, 651. од вториот милениум, 51. од XVII век и втора од 1650-тите.

1651 во разни календари
Грегоријански календар1651
MDCLI
Ab urbe condita2404
Ерменски календар1100
ԹՎ ՌՃ
Асирски календар6401
Балиски календар1572–1573
Бенгалски календар1058
Берберски календар2601
Будистички календар2195
Бурмански календар1013
Византиски календар7159–7160
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4347 или 4287
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4348 или 4288
Коптски календар1367–1368
Етиопски календар1643–1644
Еврејски календар5411–5412
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1707–1708
 - Сачка ера1572–1573
 - Кали-југа4751–4752
Холоценски календар11651
Игбоански календар651–652
Ирански календар1029–1030
Исламски календар1061–1062
Јапонски календарКејан 4
(慶安4年)
Јавански календар1572–1573
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3984
Мингуо-календар261 пред Р. Кина
民前261年
Нанакшахи183
Тајландски сончев календар2193–2194
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1777 или 1396 или 624
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1778 или 1397 или 625

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7159 и 7160 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6401 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5411 и 5412 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2404.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1651 година се протега во 4287 и 4288, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4347 и 4348 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2194. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1061 и 1062 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди