< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1625 (MDCXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1625 година од новата ера, 625. од вториот милениум, 25. од XVII век и шеста од 1620-тите.

1625 во разни календари
Грегоријански календар1625
MDCXXV
Ab urbe condita2378
Ерменски календар1074
ԹՎ ՌՀԴ
Асирски календар6375
Балиски календар1546–1547
Бенгалски календар1032
Берберски календар2575
Будистички календар2169
Бурмански календар987
Византиски календар7133–7134
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4321 или 4261
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4322 или 4262
Коптски календар1341–1342
Етиопски календар1617–1618
Еврејски календар5385–5386
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1681–1682
 - Сачка ера1546–1547
 - Кали-југа4725–4726
Холоценски календар11625
Игбоански календар625–626
Ирански календар1003–1004
Исламски календар1034–1035
Јапонски календарКанеј 2
(寛永2年)
Јавански календар1546–1547
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3958
Мингуо-календар287 пред Р. Кина
民前287年
Нанакшахи157
Тајландски сончев календар2167–2168
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1751 или 1370 или 598
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1752 или 1371 или 599

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7133 и 7134 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6375 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5385 и 5386 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2378.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1625 година се протега во 4261 и 4262, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4321 и 4322 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2168. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1034 и 1035 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди