Ачех индонезиски: Aceh, официјално Nanggröe Aceh Darussalam е специјална територија (daerah istimewa) на Индонезија. Сместена е на северниот дел од островот Суматра. Според пописот од 2000 во Ачех живеат 3.930.000 жители[2], од кои најголем сел се домородните Ачеси (50,32%), па следуваат Јаванци (15,87%), Гајо (11,46%), Аласи (3,89%), Сингкили (2,55%), Симеулу (2,47%), Батаци (2,26%), Минангкабау (1,09%) и други (9,5%).[4] Главен град е Банда Ачех.

Ачех
Aceh
Покраина
Џамијата Раја Бајтурахман во Банда Ачех
Знаме на АчехАмблем на Ачех
Амблем
Гесло: „Панќаќита“ (санскрит)
„Пет цели“
Местоположба на Ачех (зелено) во Индонезија
Местоположба на Ачех (зелено) во Индонезија
Координати: 5°33′N 95°19′E / 5.550° СГШ; 95.317° ИГД / 5.550; 95.317
ЗемјаИндонезија
Админ. цент.Банда Ачех
Управа
 • УправникЗајни Абдула
Површина
 • Вкупна58.376 км2 (22,539 ми2)
Население (2010)[1]
 • Вкупно5,046,000
 • Густина0/км2 (0,00.022/ми2)
Демографија[2][3]
 • Народности51% Ачеси
16% Јаванци
7% Гајо лут
5% Гајо лувес
4% Аласи
3% Сингкилци
2% Симеулуе
2% Батаци
1% Минангкабау
 • Вероисповед98,19% муслимани
1,12% протестанти
0,07% католици
0,16% будисти
0,08% хиндуисти
 • Јазицииндонезиски (службен)
ачешки
Часовен појасWIB (UTC+7)
Мреж. местоacehprov.go.id

Административна поделба уреди

 
Султанат Аче.

Во рамките на Индонезија, Ачех не се води како покраина, туку како специјална територија (daerah istimewa). Административните работи во Ачех се независни од централната власт во Џакарта.

Административно, провинцијата е поделена на 18 намесништва (kabupaten) и 5 градови (kota).

Цунами во 2004 уреди

 
Ачех после ударите на цунамито во 2001

Западниот брег на Ачех, вклучувајќи ги градовите Банда Ачех, Каланг, и Меулабох, на 26 декември 2004 беа погодени од силен земјотрес што резултирал со страшни удари на цунами. Само во Ачех загинале околу 230.000 луѓе, а околу 500.000 останале без своите домови. Вкупнит број на неселението пред ударот на цунамито изнесувал 4.271.000 (2004), додека на 15 септември 2005 изнесувал 4.031.589.

Наводи уреди

  1. Попис 2010 — Централно биро за статистика (индонезиски) посет. 17 јануари 2011 г
  2. 2,0 2,1 „INDONESIA: Population and Administrative Divisions“. The Permanent Committee on Geographical Names. 2003. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-24. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „PCGN2003“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. Indonesia's Population: Ethnicity and Religion in a Changing Political Landscape. Institute of Southeast Asian Studies. 2003.
  4. Indonesia's Population: Ethnicity and Religion in a Changing Political Landscape. Institute of Southeast Asian Studies. 2003.

Надворешни врски уреди