< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1627 (MDCXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1627 година од новата ера, 627. од вториот милениум, 27. од XVII век и осма од 1620-тите.

1627 во разни календари
Грегоријански календар1627
MDCXXVII
Ab urbe condita2380
Ерменски календар1076
ԹՎ ՌՀԶ
Асирски календар6377
Балиски календар1548–1549
Бенгалски календар1034
Берберски календар2577
Будистички календар2171
Бурмански календар989
Византиски календар7135–7136
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4323 или 4263
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4324 или 4264
Коптски календар1343–1344
Етиопски календар1619–1620
Еврејски календар5387–5388
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1683–1684
 - Сачка ера1548–1549
 - Кали-југа4727–4728
Холоценски календар11627
Игбоански календар627–628
Ирански календар1005–1006
Исламски календар1036–1037
Јапонски календарКанеј 4
(寛永4年)
Јавански календар1548–1549
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3960
Мингуо-календар285 пред Р. Кина
民前285年
Нанакшахи159
Тајландски сончев календар2169–2170
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
1753 или 1372 или 600
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
1754 или 1373 или 601

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7135 и 7136 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6377 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5387 и 5388 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2380.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1627 година се протега во 4263 и 4264, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4323 и 4324 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2170. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1036 и 1037 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди