< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1613 (MDCXIII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1613 година од новата ера, 613. од вториот милениум, 13. од XVII век и четвртта од 1610-тите.

1613 во разни календари
Грегоријански календар1613
MDCXIII
Ab urbe condita2366
Ерменски календар1062
ԹՎ ՌԿԲ
Асирски календар6363
Балиски календар1534–1535
Бенгалски календар1020
Берберски календар2563
Будистички календар2157
Бурмански календар975
Византиски календар7121–7122
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4309 или 4249
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4310 или 4250
Коптски календар1329–1330
Етиопски календар1605–1606
Еврејски календар5373–5374
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1669–1670
 - Сачка ера1534–1535
 - Кали-југа4713–4714
Холоценски календар11613
Игбоански календар613–614
Ирански календар991–992
Исламски календар1021–1022
Јапонски календарКејчо 18
(慶長18年)
Јавански календар1533–1534
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3946
Мингуо-календар299 пред Р. Кина
民前299年
Нанакшахи145
Тајландски сончев календар2155–2156
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1739 или 1358 или 586
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1740 или 1359 или 587

Други календариУреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7121 и 7122 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6363 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5373 и 5374 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2366.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1613 година се протега во 4249 и 4250, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4309 и 4310 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2156. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1021 и 1022 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди

Надворешни врскиУреди