< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1660 (MDCLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1660 година од новата ера, 660. од вториот милениум, 60. од XVII век и прва од 1660-тите.

1660 во разни календари
Грегоријански календар1660
MDCLX
Ab urbe condita2413
Ерменски календар1109
ԹՎ ՌՃԹ
Асирски календар6410
Балиски календар1581–1582
Бенгалски календар1067
Берберски календар2610
Будистички календар2204
Бурмански календар1022
Византиски календар7168–7169
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4356 или 4296
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4357 или 4297
Коптски календар1376–1377
Етиопски календар1652–1653
Еврејски календар5420–5421
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1716–1717
 - Сачка ера1581–1582
 - Кали-југа4760–4761
Холоценски календар11660
Игбоански календар660–661
Ирански календар1038–1039
Исламски календар1070–1071
Јапонски календарМанџи 3
(万治3年)
Јавански календар1582–1583
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3993
Мингуо-календар252 пред Р. Кина
民前252年
Нанакшахи192
Тајландски сончев календар2202–2203
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1786 или 1405 или 633
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1787 или 1406 или 634

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7168 и 7169 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6410 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5420 и 5421 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2413.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1660 година се протега во 4296 и 4297, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4356 и 4357 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2203. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1070 и 1071 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди