< 16 век 17 век 18 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1657 (MDCLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1657 година од новата ера, 657. од вториот милениум, 57. од XVII век и осма од 1650-тите.

1657 во разни календари
Грегоријански календар1657
MDCLVII
Ab urbe condita2410
Ерменски календар1106
ԹՎ ՌՃԶ
Асирски календар6407
Балиски календар1578–1579
Бенгалски календар1064
Берберски календар2607
Будистички календар2201
Бурмански календар1019
Византиски календар7165–7166
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4353 или 4293
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4354 или 4294
Коптски календар1373–1374
Етиопски календар1649–1650
Еврејски календар5417–5418
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1713–1714
 - Сачка ера1578–1579
 - Кали-југа4757–4758
Холоценски календар11657
Игбоански календар657–658
Ирански календар1035–1036
Исламски календар1067–1068
Јапонски календарМејреки 3
(明暦3年)
Јавански календар1579–1580
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3990
Мингуо-календар255 пред Р. Кина
民前255年
Нанакшахи189
Тајландски сончев календар2199–2200
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1783 или 1402 или 630
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1784 или 1403 или 631

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7165 и 7166 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6407 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5417 и 5418 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2410.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1657 година се протега во 4293 и 4294, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4353 и 4354 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2200. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1067 и 1068 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди